EN
طرح مرمت، باززنده‌سازی و طراحی داخلی

خانه لولاگر

مکان: تهران، نوفل لوشاتور

کارفرما: مهدی عطایی

طراحی مرمت: مهندسان مشاور عمارت خورشید

اجرای عملیات مرمت: شرکت مهندسی صاحب آباد پرتو

نظارت: مهندسان مشاور عمارت خورشید

مدیر پروژه:

سرپرست کارگاه:

مرمت تزئینات:

تاسیسات الکترونیکی:

تاسیسات مکانیکی:

کنترل پروژه:

آلبوم تصاویر قبل از مرمت

آلبوم نقشه‌ها‌(مرحله طراحی)

آلبوم تصاویر بعد از مرمت
مقایسه وضعیت بنا قبل و بعد از مرمت
توضیحات

خانه آقای لولاگر اولین خانه از مجموعه‌ای شش تایی از بناهایی متقارن است که در خیابان نوفل لوشاتو قرار دارد. این شش ساختمان به عنوان یکی از نخستین مجموعه‌سازی‌های دوره پهلوی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این بنا دارای تمام شاخص‌های سبکی دوره خود بویژه پلان آزاد بوده و فضاهای داخلی فاقد هرنوع تزئینات می‌باشد. طراحی مرمت و استحکام‌بخشی این بنا توسط مهندسان مشاور عمارت خورشید و با همکاری بهرنگ بنی‌آدم در سال ۱۳۹۰ به انجام رسید. به موازات طرح‌های فنی مرمت، طراحی داخلی مجموعه با رویکرد به مجموعه‌ای فرهنگی، پذیرایی و اقامتی توسط دفتر معماری دایره انجام شد.
در طراحی مرمتی این بنا سعی شده تا در پوسته خارجی رویکردی حفاظتی در پیش گرفته شود و در بخش‌های داخلی با بیانی مدرن ضمن حفظ ساختار کلی فضا نقاط ضعف سازه‌ای و تاسیساتی بنا برطرف شده. باچنین رویکردی دو طبقه بالا عملکرد مسکونی اختصاص داده شد و طبقه همکف به عملکرد رستوران و طبقه زیرزمین به فضای نمایشگاهی تبدیل شد.
با تایید کلیه مدارک طراحی، عملیات مرمت آن توسط تیم شرکت مهندسی صاحب آباد پرتو در سال ۱۳۹۲ آغاز شد. احداث دیوار بتنی در هسته مرکزی، تخریب و نوسازی راه پله اصلی بنا، استحکام بخشی دیوارهای آجری و ایجاد دیافراگم در سطوح افقی طبقات از مهمترین اقدامات اجرایی پروژه بود. با اتمام عملیات اجرایی و تجهیز طبقات چهارگانه، این مجموعه در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. امروز، خانه لولاگر به عنوان یکی از موفق‌ترین گالری‌ها و کافه‌های تهران شناخته می‌شود.

محل پروژه در نقشه

طرح مرمت، باززنده‌سازی و طراحی داخلی خانه لولاگر
طرح مرمت، باززنده‌سازی و طراحی داخلی خانه لولاگر